ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه


از نوسانات خلقي گرفته تا مسائل مربوط به مدرسه، همه نوجوانان هر کدام مسائل روحي و رواني متعددي را در دوره نوجواني تجربه ميکنند. گاهي اوقات، پريشاني و اضطراب نوجوان ممکن است به حدي برسد که تسکين آن به تنهايي از عهده خود او و والدينش بر نيايد. در اين مواقع شما بايد حتما فرزند نوجوان خود را به نزد يک درمانگر يا روانشناس ببريد.


 


مراجعه به روانشناس نشانه بدي نيست


متاسفانه به خاطر جو نامناسب فرهنگي کشورمان، اغلب اوقات مراجعه به مطب روانشناس به داشتن مشکل رواني بزرگي تعبير ميn شود. حال اينکه ممکن است شخص واقعا مشکل بزرگي نداشته باشد و تنها براي يک مساله کوچک و به خاطر ارزشي که براي سلامتي خود قائل است به روانشناس مراجعه کند.


 


ذر خصوص نوجوانان نيز اين قضيه صادق است. در اغلب موارد نوجوان مشکل بسيار جزئي دارد و هدف از ويزيت او توسط مشاور يا روانشناس تنها حل مشکل و جلوگيري از بزرگتر شدن آن است.


 


مراجعه به تراپيست را به فرزند نوجوان خود پيشنهاد دهيد


اگر فکر مي کنيد نوجوان شما از صحبت کردن با ارائه دهنده خدمات بهداشت روان خوشحال مي شود حتما به او پيشنهاد دهيد که يک جلسه درماني و يا حتي ارزيابي برايش ترتيب دهيد.


 


با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنيد و از او بخواهيد کسي را به شما معرفي کند و  يا مستقيما با يکي از آن ها قرار ملاقات بگذاريد. بعضي اوقات، چند جلسه درماني کوتاه مدت مي تواند تفاوت زيادي در بهزيستي کلي نوجوان شما ايجاد کند.


 


مشکلات رايج دوره نوجواني که توسط روانشناس برطرف ميشوند


نوجوانان مي توانند از ملاقات با يک درمانگر براي گفتگو در مورد موضوعات مختلف ، از مباحث مربوط به روابط گرفته تا سؤالات مربوط به هويت جنسي بهره مند شوند. در ادامه با 10 مشکل رايج بين نوجوانان که بايد براي برطرف کردن آن ها به يک متخصص بهداشت روان مراجعه کرد خواهيم پرداخت.


 


1. افسردگي


اختلالات خلقي اغلب در سالهاي اول نوجواني شروع مي شود. اگر اين اختلالات درمان نشود، براي مثال افسردگي مي تواند تا بزرگسالي ادامه يابد. اگر به نظر مي رسد نوجوان شما تحريک پذير، غمگين و يا منزوي است، با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنيد. تشخيص دقيق و مداخله اوليه، مؤلفه هاي اصلي درمان مؤثر هستند. هرچند در اغلب موارد نوجواناني که افسردگي دارند بايد به يک متخصص روانشناس مراجعه کنند.


 


2. اختلالات اضطراب


در حالي که بروز نگراني در نوجوانان عادي است، اما برخي از نوجوانان دچار اضطراب شديد مي شوند.


 


اين که آيا نوجوان شما با صحبت کردن در کلاس و مقابل معلم يا همکلاسي هايش مشکل دارد، يا اينکه دائماً نگران بروز اتفاقات ناگوار است، ميتواند براي نوجوان ناگوار و ناراحت کننده باشد. مراجعه به مراکز بهداشت روان ميتوانند به نوجوانان ياد دهد که علايم مشکلات مختلف رواني مثل اضطراب را شناساي کرده و با آن مقابله کنند.


 


3. مشکلات رفتاري


تعليق در مدرسه، نقض مکرر قوانين، و رفتار پرخاشگرانه ممکن است نشانه بروز مشکلات جدي تر در فرزندان شما باشد. يک درمانگر مي تواند به کشف مشکلات بالقوه سلامت روان، نقص مهارت يا مشکلات اجتماعي که ممکن است روي رفتارهاي نوجوان شما تاثير بگذارد خواهد پرداخت و سرانجام به بهبود رفتار او کمک ميکند.


 


4. مسائل مربوط به سوء مصرف مواد مخدر


متأسفانه، مواد مخدر و الکل مي توانند براي نوجوانان و خانواده هاي آنان به مشکلات جدي و خطرناکي تبديل شوند. يک مشاور سوء مصرف مواد مي تواند ميزان مصرف ماده مخدر توسط نوجوان شما را ارزيابي کرده و به تعيين مناسب ترين دوره درماني کمک کند. درمان فردي ، گروه درماني ، سم زدايي يا درمان هاي ديگر بسته به شدت مشکلات يک نوجوان ممکن است گزينه هاي پيش رو براي بازگرداندن او به سلامتي جسمي و رواني باشد.


 


5. استرس


نوجوانان بيشتر از بزرگسالان و کودکان استرس ميگيرند. نوجوانان به خاطر طيف وسيعي از مسائل از نگراني براي گرفتن نمره خوب در امتحان گرفته تا نگراني براي اتمام دوره تحصيلي خود دچار درجات مختلفي از استرس ميشوند.


 


روانشناس و درمانگر مي توانند به نوجوانان در يادگيري مهارت هاي مديريت استرس کمک کنند ( چون اين چيزيه که هر کسي در طول زندگي خودش تا آخر عمر بهش نياز داره)


 


6. مباحث مربوط به مدرسه و مسائل اجتماعي


ضرب و شتم، نمرات غيرقابل قبول و موضوعات مرتبط با معلم، تنها معدودي از مشکلات مرتبط با مسائل اجتماعي است که بسياري از نوجوانان آن را تجربه مي کنند. نوجوانان اغلب مطمئن نيستند که براي کمک به چه کسي مراجعه کنند.


 


روانشناس مي تواند به نوجوانان کمک کند و مهارتهايي به آنها يا دهند تا با موفقيت از عهده برقراري و مديريت روئابط اجتماعي بر بيايند.


 


7. مشکلات حقوقي


ي، مصرف مشروبات الکلي زير سن قانوني يا دعوا فقط برخي از دلايلي است که نوجوانان را با قانون دست به يقه ميکند. درمان هاي روانشناسي به اين نوجوانان کمک ميکند تا مهارت هاي مقابله اي سالم را ياد گرفته و از اين به بعد به قوانين بيشتر احترام بگذارند.


 


8. کاهش اعتماد و عزت نفس


درحالي که بيشتر نوجوانان اعتمادبنفس مطلوبي دارند، برخي از آن ها ممکن است از کمبود اعتماد به نفس و حتي عزت نفس رنج ببرند. کاهش مداوم اعتماد بنفس در نوجوانان و عدم درمان آن ميتواند آن ها را به سمت مشکلاتي نظير سوء مصرف مواد مخدر و ترک تحصيل سوق دهد.


 


روانشناس ميتواند با کمک درمان هاي روانشناختي به تقويت عزت نفس و اعتماد بنفس نوجوان کمک کند.


 


9. تروما


چه اينکه تروما در نوجوان يک تجربه نزديک به مرگ باشد يا يک جنسي، رويدادهاي آسيب زا مي تواند تاثيرات متعددي روي زندگي حال و آينده نوجوان شما داشته باشد. درمان روانشناختي مي تواند سطح مقاومت فرزندان شما را افزايش داده و تأثير رويداد آسيب زا بر زندگي آن ها را کاهش دهد. مداخله زودهنگام مي تواند براي کمک به نوجوان در بهبودي از شرايط آسيب زا موثر باشد.


 


10. غم و اندوه


نوجوانان اندکي متفاوت از بزرگسالان با اندوه روبرو مي شوند و از دست دادن فرد مورد علاقه مي تواند به خصوص در دوران نوجواني بسيار دشوار باشد. درمان فردي، خانوادگي يا گروهي مي تواند به نوجوانان کمک کند تا احساسات خود را مرتب کرده و بهتر با آن ها کنار بيايند.


 


نکات پاياني از وبسايت نسخه


اگر موضوعي خاص در ارتباط با مسائل روانشناختي نوجوان خود ميبينيد بهتر است از اقدامات فردي دوري کنيد و چاره کار را به متخصصين بهداشت روان واگذار کنيد. اگر نوجوان شما علاقه اي به درمان ندارد، نگران نباشيد. زيرا بسياري از نوجوانان از صحبت کردن با ديگران  درباره مشکلات خود خودداري ميکنند.


 


در عوض نوجوان خود را تشويق کنيد که براي چند جلسه درماني به روانشناس مراجعه کند، ولي تصميم نهايي براي مراجعه به مطب روانشناسان را به عهده خودش بگذاريد. اگر نوجوان کاملاً از جلسه مشاوره امتناع ورزيد، مي توانيد با يک درمانگر صحبت کنيد


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : نوجوان ,نوجوانان ,تواند ,درمان ,مشکلات ,روانشناس ,بهداشت روان ,صحبت کردن ,صحبت کنيد ,مصرف مواد ,روانشناس مراجعه ,پزشک متخصص اطفال
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ساخت تخت خواب آترین وب درمان های نوین در دندان پزشکی جذاب ترين ها good تحصيل در آلمان ديجيکالا معرکه آقای ام جی آر | MR.MJR IRAN TRANSPORT COMPANY